czyli wpływ diety na zachowanie psa.

Obserwuję jak na różnych grupach internetowych raz po raz pojawiają się zapytania o to jaka karma będzie odpowiednia dla Waszego psa. Momentalnie pada kilkadziesiąt odpowiedzi, każdy poleca inną karmę, niektórzy wrzucają tabelki gdzie widać top 10 lub top 30 najlepszych karm.

Patrzę, czytam… I tak sobie myślę… Na jakiej podstawie te a nie inne karmy miałyby być dobre dla mojego psa?

Podstawy, na co zwracać uwagę przy wyborze karmy.

Oczywiście są pewne ogólne prawdy, które sprawdzają się na początek i można się z nimi zgodzić w ślepo.

  1. Pierwszym wymienionym składnikiem powinno być mięso. Zwykle w karmach gorszej jakości skład zaczyna się od zboża, które jest niczym innym jak wypełniaczem.
  2. Najlepiej jeśli jasno jest napisane co to za rodzaj mięsa/ jakie części drobiu, wieprzowiny itp. są użyte przy produkcji abyśmy uniknęli mielonki złożonej z resztek typu oczy, ścięgna, paznokcie i inne takie “pyszności”.
  3. Bardzo ważne jest to czy karma zawiera witaminy oraz minerały oraz w jakich ilościach. W ten sposób unikniemy konieczności dodatkowej suplementacji.

Te trzy punkty to takie ABC, które każdy może zapamiętać.

Dodatkowo większość renomowanych firm opisuje karmy pod kątem ras oraz wieku psa a nawet poziomu aktywności aby ułatwić nam dobór.

Poniżej widzicie skład karmy dobrej jakości (po lewej) oraz karmy popularnej i taniej. Od frontu opakowania obydwie firmy zapewniają o tym, że zawierają mięso i są odpowiednie dla psów dorosłych. W składzie jednak widzimy jak bardzo się różnią.

Modyfikacje diety- kiedy chcemy wesprzeć tresurę i wychowanie psa doborem odpowiedniej diety.

Najczęściej pierwszy raz kiedy wprowadzamy zmianę w żywieniu to moment kiedy pies trafia do naszego domu. Czy to kwestia kupna psa od hodowcy czy adopcji (w przypadku opcji drugiej dzieje się to częściej) nie zawsze chcemy kontynuować karmienie tym samym granulatem lub puszkami, które były używane przed nami.

Powodów może być kilka: koszt, jeżeli hodowca stosował wysokiej jakości karmę znanego producenta; jakość, jeśli psiak był ze schroniska i był karmiony tanią karmą o słabych walorach odżywczych lub jeśli wolimy by pies żywił się karmą suchą a był karmiony mokrą itp itd…

W tym przypadku musimy pamiętać by zmianę przeprowadzać stopniowo, początkowo mieszając pożywienia i przede wszystkim nie wprowadzać nowego pokarmu w pierwszych dniach adaptacji w nowym miejscu. Samo przeniesienie psa w nową przestrzeń jest tak dużym stresorem, że nawet do dwóch tygodni po pojawieniu się u nas mogą wystąpić biegunki. Abyśmy mieli pewność, że rozstrój żołądka nie wynika ze składników pokarmowych najlepiej odczekać chwilę aż pies zapozna się z nowym otoczeniem i oswoi się z nami i nowym domem.

Drugim powodem wprowadzania zmian jest zalecenie lekarza weterynarii ze względu na przebytą chorobę lub aktualny pogorszony stan zwierzęcia. Wówczas zgodnie ze wskazaniem przechodzimy na karmy specjalistyczne.

Najczęściej dotyczy to psów, które muszą przejść na dietę wątrobową lub mają problem z nerkami. Może zdarzyć się, że specjalna dieta zostanie przepisana dla psów z nadwagą. Oczywiście w takim przypadku sama dieta (tak jak w przypadku ludzi) nie da rezultatu i należy to połączyć z ćwiczeniami rehabilitacyjnymi lub zwiększoną ilością spacerów. To już kwestia bardzo indywidualna, zależna od poziomu otyłości i ogólnego stanu zwierzaka.

I w końcu coś o czym może nie każdy wiedział. Zmiana karmy może być podyktowana chęcią zmiany zachowań psa. Tak. To jak je nasz pies, może mieć wpływ na to, czy jest on nadpobudliwy- po naszym wyjściu roznosi mieszkanie w pył lub szczeka przez pół dnia albo z drugiej strony jest osowiały i niechętny do zabawy a na dworze mocno lękliwy…

Duży wpływ na zachowanie psiaka ma poziom tłuszczu w posiłkach. Utrzymany na poziomie 10-15% zapewni odpowiedni poziom energii dla psów mało oraz średnio aktywnych. Przy poziomie tłuszczu powyżej 20% karmę uznaje się za właściwą dla psów pracujących (oraz suk karmiących).

Jeżeli więc dacie po porannym spacerze swojemu psiakowi karmę z wysoką zawartością tłuszczu i wychodzicie zostawiając go samego… cóż. Nie dziwcie się, że po 30-45 minutach dostaje on nagle przyspieszenia i w wyniku zastrzyku energii zaczyna wymyślać sobie zadania. A to pogryzie kanapę, a to podrapie futrynę a jak już nie ma co robić to będzie szczekał aż się zmęczy. Brzmi znajomo? Sprawdźcie skład karmy Waszego pupila.

Najważniejsze zalecenia dotyczące karmienia psiaków:

  • Zwracajcie uwagę na liczbę posiłków. Różne lektury, różnie określają ilości, najważniejsze jest jednak stosowanie się do zaleceń producenta karmy oraz branie pod uwagę indywidualnych predyspozycji Waszego psiaka (wielkość, wiek). np. Loki powinien jeść 2 posiłki dziennie, popołudniu i wieczorem. Dla psów to nie śniadania są kluczowym posiłkiem dnia 😉 Pamiętajcie, że zwykle rano nie potrzebują zastrzyku energii, ponieważ zostają w domu same i powinny w tym czasie odpoczywać- najlepiej spać.
  • Istotny jest również sposób podawania pokarmu. Warto wyznaczać konkretne godziny lub przedziały godzinowe na karmienia tak by pies miał na co czekać. Dzięki temu będzie mniej wybrzydzał i nie będzie robił nam głodówek oczekując czegoś innego. Podkarmianie psa pysznościami z naszego własnego talerza również może zniechęcić psa do jedzenia psiej karmy.
  • Dodatkowo ze względu na temperaturę za oknem, Loki nie specjalnie chce jeść więc muszę być kreatywna w podawaniu posiłków by nie stracił na wadze (karma z ręki czy w kongu). Zabawki interaktywne, które napełniamy jedzeniem spełniają wówczas dwie funkcje- karmienia oraz redukcji stresu psiaka.
  • Uważajmy na źródła oraz ilości węglowodanów w podawanym pokarmie. Najczęściej jest to kukurydza, ryż czy makaron- w nadmiernych ilościach “zapychają” nie dostarczając praktycznie żadnych składników odżywczych
  • Zarówno węglowodany jak i białko mają istotny wpływ na zachowanie psa. Od ich poziomu zależą zachowania impulsywne, potrzeby seksualne oraz regulowanie apetytu. Po spożyciu nadmiernej ilości węglowodanów zachowania te są hamowane a po spożyciu białek ze względu na produkcję serotoniny nastrój psa się podwyższa a co za tym idzie pies odczuwa większe potrzeby seksualne ale też zachowuje się impulsywniej (i tu można też dojść aż do nadwrażliwości).

Kolejnym etapem są suplementacje wprowadzane z pomocą lekarza weterynarii, o tym jeszcze napiszę 🙂

Jak widzicie wszystko jest powiązane. Na dobrostan Waszego psiaka wpływa zarówno to czym go karmicie jak i to czy potraficie wprowadzić go w stan relaksu ciała i ducha o czym pisałam w artykule <Dotyk, który leczy>.

Tylko analizując holistycznie to co się dzieje z naszym psiakiem mamy szansę na osiągnięcie wyników trwałych w czasie.

.

obrazek tytułowy credit: https://www.flickr.com/photos/150276478@N03/34517536772